خیابون ، شور و تلاش زندگی

پایگاه اطلاعات علمی ، فرهنگی ، تجاری

خیابون ، شور و تلاش زندگی

پایگاه اطلاعات علمی ، فرهنگی ، تجاری

خیابون ، شور و تلاش زندگی

ضمن خوش آمدگویی به دوستان و میهمانان گرامی به اطلاع می رساند در این سایت اطلاعات بروز علمی ، تجاری ، فرهنگی و هنری در زمینه های مختلف عرضه گردیده و گفتمان های مربوطه در این مکان پیگیری و به بحث گذاشته می شود.

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پیام های کوتاه
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آخرین نظرات

۱۰ مطلب در خرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است

جشن خام خواری (جشن های تیرماه)

Adminstartor | شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۰۷:۱۲ ق.ظ

عکس های جشن خام خواری چین :: P عکس N رمان C کلیپ

انسانها برای حفظ و یا بازگرداندن سلامت بدن خود از رژیمهای مختلف غذایی استفاده میکنند. رژیم گیاهخواری و خام خواری دو نوع از این رژیم ها هستند.
در گاهشمار ایرانی 15 تیر برابر است با «جشن خام خواری» یا به روایت ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه، «عمس» یا «غفس» یا «خواره».
این جشنی از جشن¬های سُغد باستان بوده و از رسوم این جشن دوری گزیدن از خوراک حیوانی و پختنی ¬ها را می¬ توان نام برد.
تعریف دقیقی از رژیم خام خواری وجود ندارد و در جاهای مختلف از مواد غذایی متفاوتی استفاده می شود. آنچه بین تمام انواع رژیم های خام خواری مشترک است این است: «به غذایی خام می گویند که آن را بیش از 46 درجه سانتی گراد حرارت نداده و همچنین آن را قبلاً در فریزر قرار نداده باشیم»

  • Adminstartor

جشن نیلوفر (جشن های تیرماه)

Adminstartor | شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۰۶:۵۸ ق.ظ

آخرین خبر | عکس/ جمع آوری گل نیلوفر آبی

جشن نیلوفر

جشن نیلوفر(به پارسی: جشن نیلوپر) جشنی باستانی در ایران است که در روز (ششم) تیرماه برگزار می‌شود. گل نیلوفر، نماد ایزدبانو آناهیتا نیز هست. اصل برگزاری این جشن در این زمان احتمالاً برپایه شکوفا شدن گل‌های نیلوفر در آغاز تابستان بوده است. این جشن امروزه در فراهان و محلات و خمین و مارلیک تهران با عنوان جشن اول تووستونی (اول تابستانی) همچنان برگزار می‌شود.البته زمان این جشن روز 13 تیرماه است و به جشن آب پاشونک هم معروف است. این جشن که به مناسبت آغاز تابستان است با رفتن به صحرا و پاشیدن آب به همدیگر برگزار می‌شود.

  • Adminstartor

تیر (ماه)

Adminstartor | شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۰، ۰۶:۳۰ ق.ظ

تیر (در فارسی افغانستان: سَرَطان) چهارمین ماه سال خورشیدی و ۳۱ روزه است. در این تقویم تیر از روز ۹۴اُم سال آغاز شده و تا روز ۱۲۴اُم سال را شامل می‌شود و نخستین ماه فصل تابستان است.

برج فلکی تیرماه برج سرطان (خرچنگ) است چهارمین برج فلکی از دایرةالبروج است. نماد این برج خرچنگ (در انگلیسی Cancer) نامیده می‌شود.

در گاه‌شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه چهارم گاه‌شماری اوستایی نو برگرفته شده‌است. در گاه‌شماری زرتشتی سیزدهمین روز هر برج نیز تیر روز نام دارد و در تیر روز از تیرماه، جشن تیرگان برگزار می‌شود.تیشتر، ایزد باران در اسطوره‌های ایرانی و زرتشتی است.

  • Adminstartor

الماس

Adminstartor | سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۴۷ ق.ظ

الماس (وام‌واژه از زبان عربی) دانه تبلور کربن است و جزو سنگ‌های قیمتی به‌شمار می‌آید.

دانه‌های تبلور کربن تشکیل نمی‌شود مگر آنکه کربن سخت فشرده و در همان حال بسیار گرم شود. دانه‌های تبلور کربن معمولاً در عمق زمین یافت می‌شود. شاید جاهایی که الماس در آن‌ها یافت شده گلوگاه آتشفشان‌های خاموش باشند. اگر چنین باشد، قله این آتشفشان‌های قدیمی توسط باد و آب ساییده شده‌است.

قسمت عمدهٔ الماس‌های درشت تا چند قرن از هندوستان به دست می‌آمد، ولی اکنون بزرگترین معدن‌های الماس در آفریقا است. الماس‌های آفریقا در یک نوع تخته سنگ به نام «زمین آبی» یافت می‌شود. تخته سنگ را از عمق زمین درمی‌آورند و خرد می‌کنند. سپس آن را با گل و لای مخلوط می‌کنند. الماس سخت‌تر از آن است که ماشین‌های خردکننده به آن آسیب برسانند. گل و لای و سنگ خردشده را با آب شستشو می‌دهند تا الماس ته‌نشین شود.

الماس سخت‌تر از هر چیز دیگری است که می‌شناسیم. الماس‌های کوچک و ریز را در افزارهایی برای بریدن یا سوراخ کردن سنگ‌های سخت و فلزها سوار می‌کنند. الماس‌های درشت را چون جواهر به کار می‌برند. الماس را پیش از آنکه به صورت جواهر درآید تراش می‌دهند و پرداخت می‌کنند. تراش و پرداخت الماس در درخشندگی آن تأثیر فراوان دارد. وزن الماس را با قیراط می‌سنجند. وزن یک سنگ یک قیراطی تا اندازه‌ای برای یک حلقه انگشتری زیاد است؛ ولی تقریباً ۵۰۰۰ قیراط لازم است تا وزنی برابر با ۱۰۰۰ گرم به دست آید. امروزه در کوره‌های برقی الماس مصنوعی می‌سازند.

الماس یکی از آلوتروپهای کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد. الماس در حالت پایدار دارای ساختار بلندروی (مکعبی) است. الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار به صورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیتی وجود دارد.

  • Adminstartor

پوشش زنان تهران در یک سده پیش

Adminstartor | سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۲۶ ق.ظ

پیش از آنکه پای ناصرالدین‌شاه قاجار به سن پترزبورگ روسیه باز شود و بالرین‌های آنجا را ببیند، زنان تهرانی یک جور لباس می‌پوشیدند و پس از آن سفر، جور دیگر. شاه دل‌باخته‌ی لباس‌های فرنگی شده بود و می‌خواست پوشش زنان حرمسرا و تهرانی نیز همان‌گونه باشد. در این کار پافشاری نبود؛ زنان هم نوگرایی و مدل‌های روز را دوست داشتند و از خدا خواسته، بی‌درنگ چنان دگرگونی‌ای را در پوشش و جامه‌های خود پدید آوردند. به‌راستی هم دیدنی بود و به پوشش زنان ایرانی جلوه و زیبایی دیگری داد، اما نه در پوشش بیرون از خانه؛ در بیرون، چادر و چاقچور بود و روبنده‌های بلند. دگرگونی‌ها در اندرونی دربار و خانه‌های اشراف دیده می‌شد.

  • Adminstartor

زندگی کنیزها و غلامان در تهران چند سده پیش

Adminstartor | سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۱۸ ق.ظ

اروپایی ها بارها این در و آن در زده‌اند تا ایرانیان باستان را برده‌دار وانمود کنند. اما هر چه بیش‌تر گفته‌اند کمتر مدرک و سندی به‌ دست آورده‌اند؛ از آن‌رو که در ایران هیچ‌گاه برده‌داری، آن‌گونه که در یونان و روم باستان بود، وجود نداشته است. تنها در پایان سده‌ی دوازدهم و سال‌های سده‌ی سیزدهم مهی (:قمری) بود که کشتی‌های بازرگانانِ بحر احمر، بردگان شمال آفریقا را به خلیج‌فارس می‌آوردند و در سواحل آنجا می‌فروختند. شمار ناچیزی از آنان نیز به ایران می‌رسیدند و سر از دربار و خانه‌های اعیان و اشراف درمی‌آوردند.

  • Adminstartor

موسیقی در دوران ایران باستان

Adminstartor | يكشنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۳۳ ق.ظ

موسیقی از روش‌های اولیه ارتباط تلقی می‌شود و نشانه‌های آوایی حاصله از طبل‌های قبایل در دوران باستان تا وزن‌های موسیقایی که با کارهای مختلف انسان هماهنگی داشته است، تا حدی به طور طبیعی برای بیان احساس و برقراری ارتباط مورد استفاده قرار می‌گرفته.(1)

«آنجا که زبان از گفتن می‌ماند و قلم از نوشتن می‌ایستد،‌موسیقی آغاز می‌شود»
لودویک وان بتهون

  • Adminstartor

WTO سازمان تجارت جهانی یا گات یا سازمان جهانی توالت

Adminstartor | يكشنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۱۰ ق.ظ

دوستان برای فهمیدن چیستی و ارتباط این سه اصطلاح یکی یکی بررسیشون میکنیم:

سازمان جهانی توالت (به انگلیسی: World Toilet Organization) یک سازمان غیرانتفاعی جهانی مستقر در سنگاپور است که در جهت بهبود شرایط بهداشتی و توالت‌ها در سراسر جهان تلاش می‌کند.

در سال۲۰۱۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز جهانی توالت را یک روز رسمی اعلام کرد.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط با ۱۵ عضو توسط جک سیم تأسیس شد و اکنون به ۱۵۱ عضو در ۵۳ کشور افزایش یافته‌است. همه این اعضا برای ارائه راه حل‌های بهداشتی پایدار در سراسر جهان تلاش می‌کنند.

جک سیم بنیانگذار سازمان جهانی توالت ، BoP HUB و مدافع جهانی بهداشت است. وی که سابقاً در صنعت ساختمان بود ، پس از دستیابی به استقلال مالی در 40 سالگی و تصمیم به گذراندن بقیه عمر خود به کارهای اجتماعی ، WTO را در سال 2001 تأسیس کرد. جک سیم برای "ایجاد حسن نیت و باز کردن موضوع" و "بسیج حمایت ملی در زمینه ارائه تخصص در زمین" جایزه بنیاد شواب را برای کارآفرین اجتماعی سال در سال 2001 دریافت کرد. در سال 2007 ، جک یکی از اعضای اصلی برای تشکیل اتحاد بهداشت پایدار متشکل از بازیگران اصلی برای بهداشت. وی یکی از اعضای جهانی اشوکا است و توسط مجله تایم به عنوان یکی از قهرمانان محیط زیست برای سال 2008 انتخاب شد.

اما بپردازیم به سازمان تجارت جهانی و گات:

سازمان تجارت جهانی (به انگلیسی: World Trade Organization) (به شکل مخفف: WTO) یک سازمان بین‌المللی است؛ که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌کند. اعضای سازمان تجارت جهانی کشورهایی هستند که موافقت‌نامه‌های (حدود ۳۰ موافقت‌نامه) این سازمان را امضا کرده‌اند. مقر سازمان تجارت جهانی در ژنو، سویس قرار دارد. تا سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۶۴ کشور عضو این سازمان شده‌اند.افغانستان در حال حاضر جدیدترین عضو این سازمان محسوب می‌شود.

  • Adminstartor

همه چیز در مورد بیت کوین

Adminstartor | يكشنبه, ۲ خرداد ۱۴۰۰، ۰۱:۲۱ ق.ظ

یازده سال پیش واحد پولی پا به عرصه وجود گذاشت که با همه ارزهای رایج دنیا تفاوت می کرد. این ارز که با قواعد بازارهای مالی بیگانه بود، نه به شکل اسکناس و نه به شکل سکه وجود خارجی نداشت.

این پول که تماما به صورت دیجیتالی عرضه شده بود، در طول مدت کمی به محبوبیتی فراگیر دست یافت و بسیاری را شیفته خود کرد. اما این پول جدید چه بود و چرا تا امروز این‌قدر جنجال به پا کرده است؟

در یک کلام بیت کوین یک ارز مجازی است که با آن می توانید خرید و فروش کنید، سفارش آنلاین انجام دهید و یا سهام شرکت‌های تجاری را داد و ستد کنید. بیت کوین بر پایه کدهای رایانه‌ای خلق شده و از قوانین منحصر به خود تبعیت می کند، نه از قوانین وضع شده توسط بانک‌ها یا صندوق‌های مالی بزرگ.

چه کسی بیت کوین را خلق کرد؟

از «ساتوشی ناکاموتو» به عنوان مخترع بیت کوین نام برده می شود؛ نامی مستعار و اسرار آمیز که هویت اصلی آن علیرغم تلاش چندین ساله روزنامه نگاران هنوز فاش نشده است. تا کنون چندین نفر ادعا کرده اند که خالق آن بوده اند، اما نتوانسته اند ادعاهای خود را ثابت کنند و مشخصات خالق یا خالقان اصلی بیت کوین را هنوز کسی نمی داند.

بیت کوین چه فرقی با پول واقعی دارد؟

بیت کوین به صورت اسکناس یا سکه وجود ندارد و بر خلاف ارزهایی مثل دلار یا یورو هیچ بانک مرکزی یا دولتی از آن پشتیبانی نمی کند. تولید و توزیع بیت کوین در کنترل هیچ حکومت، گروه یا سازمانی نیست. سازوکاری مخفی در آن وجود ندارد و قوانین آن که به صورت کدهای برنامه نویسی است برای همه قابل مشاهده است.

بیت‌کوین در واقع یک پول بی‌پشتوانه است چرا که دارای ارزش ذاتی نبوده و تغییرات در واحد آن تابع تغییرات در قیمت کالاهایی چون طلا و نقره و یا نرخ تورم و افزایش نقدینگی نیست.

مزیت بیت کوین به ارزهای واقعی مثل دلار چیست؟

ارزهای واقعی در برابر بحران‌های بزرگ اقتصادی آسیب پذیر هستند. یک بحران در بازارهای مالی یا یک شوک به صنعت کافی است تا ارزش پول یا نرخ برابری آن را دستخوش تغییر کند. اما از آن جا که مقدار بیت کوین در جهان محدود است و از قوانین منحصر به خودش تبعیت می کند، نسبت به آسیب های رایج در بحث های اقتصادی و مالی مصون است.

یورونیوز
بسیاری معتقدند آینده از آن ارزهای غیرمتمرکز دیجیتال خواهد بود

  • Adminstartor

تغییرات بیت کوین

Adminstartor | يكشنبه, ۲ خرداد ۱۴۰۰، ۰۱:۱۰ ق.ظ

بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود ۶۷۰.۸۸ میلیارد دلار، در رتبه ۱ بازار قرار داشته و سهم ۴۳.۴۴ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد . هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ۳۵,۸۴۹ دلار، با احتساب نرخ تتر ۲۴,۶۹۰ تومان معادل ۸۸۵,۱۳۳,۰۶۷ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۸۰.۲۱ میلیارد دلار است. قیمت در ۲۴ ساعت اخیر -۱۰.۷۶% کاهش یافته است. بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۰(14 April 2021) معادل ۶۴,۸۶۳.۰۹ دلار بوده که همینک %۴۴.۷۲ پایین‌تر از آن زمان قرار دارد. تعداد واحدهای در گردش بیت کوین ۱۸.۷۱ میلیون و تعداد کل واحدهای آن ۲۱ میلیون خواهد بود. در حال حاضر فعال ترین صرافی که در آن بیت کوین معامله می‌شود، صرافی Koinbazar با سهم %۲۸.۵۲ از حجم معاملات روزانه است.

یک ساعت یک روز یک هفته دو هفته یک ماه شش ماه یک سال دو سال
0.48% 6.11% -21.31% -35.38% -26.60% 107.35% 313.82% 387.30%
منبع: سایت ارزدیجیتال
  • Adminstartor