خیابون ، شور و تلاش زندگی

پایگاه اطلاعات علمی ، فرهنگی ، تجاری

خیابون ، شور و تلاش زندگی

پایگاه اطلاعات علمی ، فرهنگی ، تجاری

خیابون ، شور و تلاش زندگی

ضمن خوش آمدگویی به دوستان و میهمانان گرامی به اطلاع می رساند در این سایت اطلاعات بروز علمی ، تجاری ، فرهنگی و هنری در زمینه های مختلف عرضه گردیده و گفتمان های مربوطه در این مکان پیگیری و به بحث گذاشته می شود.

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پیام های کوتاه
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آخرین نظرات

راه حل های جالب برای حذف موهای زائد در بدن زنان و مردان

Adminstartor | چهارشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۵، ۰۷:۰۶ ب.ظ

اختلالات هورمونی و تخمدانی

اختلال عملکردی تخمدان ها، بروز عارضه کیست تخمدان و افزایش میزان هورمون جنسی مردانه در زنان از دیگر علل هیرسوتیسم به حساب می آیند. بدن زنان به طور طبیعی دارای مقدار بسیار کمی از هورمون های مردانه است اما درصورت به هم ریختن تعادل این هورمون ها، موهای زاید افزایش پیدا می کند.

بنابراین خانم هایی که دچار رویش مو در نواحی مردانه می شوند باید توسط متخصصان پوست یا متخصصان غدد و زنان تحت بررسی قرار بگیرند تا علل و راه های درمانی لازم برای شان مشخص شود.

این آزمایش ها باید شامل بررسی کامل هورمونی، بررسی تخمدان ها از نظر کیستی بودن، اختلال در کارکرد غدد فوق کلیه، اختلال در هورمون رشد و درنظر گرفتن احتمال مصرف داروهای استروئیدی ازجمله کورتن ها باشند. لازم به ذکر است که خانم های چاق بیشتر در معرض اختلالات تخمدان پلی کیستیک قرار می گیرند.

بلوغ و یائسگی

رشد موهای زاید در دوران بلوغ و یائسگی افزایش می یابد زیرا هورمون های مردانه در خانم ها طی بلوغ فعال تر می شوند و هورمون های زنانه آنها طی یائسگی کاهش پیدا می کنند. در چنین شرایطی متخصصان زنان از راهکارهای هورمون استفاده کرده و اقدامات لازم را در کنار متخصصان پوست انجام می دهند.

سرما، گرما و رژیم غذایی بی تاثیرند

به اعتقاد و باور عام، رشد موهای زاید در بعضی ماه ها و فصول سال متفاوت است. اما این موضوع فقط درمورد برخی موجودات زنده مطرح شده است و برای انسان صدق نمی کند. همچنین تاثیر مصرف پوست مرغ یا برخی مواد غذایی بر افزایش موهای زاید به اثبات نرسیده است. حتی نمی توان گفت که با تغییر نوع غذای مصرفی یا بهره گیری از رژیم غذایی خاص، افراد دچار پرمویی می شوند.

• الکترولیز، لیزر یا مومک و تیغ؟

راه های درمان موهای زاید بر اساس علل آن متفاوت هستند. در گذشته برای این منظور از جریان الکتریسیته و دستگاهی به نام الکترولیز استفاده می شد. اما این راهکار علاوه بر دردناک و وقت گیر بودن با عوارضی ازجمله بازگشت موها و آسیب های پوستی و ایجاد جای زخم همراه بود. تیغ زدن و تراشیدن مو، استفاده از موم، اپیلاسیون و کندن مو نیز از دیگر روش های قدیمی محسوب می شوند که امروزه با روی کار آمدن لیزرها تقریبا متقاضیان کمتری دارند. لیزر فقط برای رفع موهای سپید قادر به اثر نیست و در چنین مواردی باید از روش های سنتی مثل تراشیدن مو و الکترولیز استفاده کرد.

• داروی خوراکی

بعضی داروهای خوراکی از جمله داروهای ضدهورمون های مردانه (آندروژن) مثل قرص اسپیرینولاکتون قادر به کاهش رشد موهای زاید هستند اما تجویز آنها فقط برای دختران جوان به این منظور صحیح و علمی نیست. بی شک توصیه ها و داروهایی که در عطاری ها ارائه می شوند نیز نتیجه قطعی و دائمی ندارند. به طور کلی بهترین روش برای رفع موهای زاید سیاه و قهوه ای تیره استفاده لیزر نزد افراد با تجربه و متخصص است.

• لیزر

برای انجام لیزر باید به کلینیک هایی مراجعه کنید که زیر نظر پزشک متخصص اداره می شوند. استفاده از دستگاه های متفرقه یا لیزر کردن زیر نظر کاربران نابلد و فاقد دانش لازم می تواند پیامدهایی از جمله تشدید عارضه و حتی ضخیم شدن موهای زاید در پی داشته باشد. کار با دستگاه لیزر همانند فعالیت روی لبه تیغ است؛ اگر زیاد تابانده شود پوست را می سوزاند. اگر هم اشعه آن کمتر از حد مجاز باشد نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

گاهی نیز با استفاده از طول موج نامناسب لیزر به جای از بین رفتن مو، فقط رنگدانه آن از بین رفته و مو بی رنگ می شود. در بعضی موارد هم کم بودن انرژی دستگاه موجب تسریع روند رشد مو می شود. بنابراین نوع دستگاه، انرژی مناسب و توانایی و تبحر پزشک متخصص در موفقیت درمان نقش عمده ای دارند.

فرق بین انواع لیزرها چیست؟

نوع دستگاه و اعتبار شرکت سازنده آن در روند کیفی درمان بسیار اهمیت دارد. دستگاه های اصل و معتبر اغلب آمریکایی هستند. اما دستگاه های چینی و کره ای هم برای رفع موهای زاید وجود دارد که معمولا کارایی مناسب و آمار موفقیت بالایی ندارند. دستگاه الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر بهترین و موفق ترین لیزر موجود در ایران و جهان است. دستگاه مناسب بعدی، لیزر دایود با طول موج حدود ۸۰۰نانومتر است.

در ردیف بعدی طبقه بندی این ابزار پیشرفته، دستگاه لیزر ان دی یگ (Nd yag) به ویژه برای پوست های تیره پاسخ خوبی به همراه دارد. اما در پوست های روشن و نیمه روشن بهتر است از دستگاه های الکساندرایت و دایود استفاده شود. دستگاه دیگری موسوم به آی پی ال (IPL) نیز وجود دارد که فقط نور متمرکز است و لیزر محسوب نمی شود. این دستگاه که طیفی از نور با طول موج ۴۰۰ تا ۱۲۰۰نانومتر ایجاد می کند اغلب برای درمان لک های پوستی استفاده می شود و کارایی مورد نظر در مقایسه با لیزرهای اختصاصی موی زاید را ندارد.

دستگاه های لیزر خانگی دارای توان و انرژی کافی جهت رفع پرمویی نیستند. بنابراین بهتر است از صرف هزینه بیهوده جهت خرید آنها خودداری کنید. در آخر به همه افراد توصیه می شود که تنها بعد از مطالعه درمورد انواع دستگاه ها اقدام به درمان موی زاید کنند. همچنین باید با شناسایی کلینیک ها و سایت های اینترنتی اطلاع رسانی هر مرکز از توان تجهیزاتی و تخصصی آن مرکز مطمئن شوند.

یک ماه قبل از لیزر، اپیلاسیون را کنار بگذارید

پوست های سفید با موهای تیره و مشکی بهترین پاسخ را به لیزر موهای زاید می دهند. درواقع هرچه مو نازک تر و کمرنگ تر باشد درصد پاسخ مثبت کمتر می شود. همچنین افرادی که در گذشته به جای اپیلاسیون و کندن مو از روش تراشیدن استفاده کرده اند، پاسخ بهتری از لیزر می گیرند. به هر حال توصیه می شود حدود یک ماه قبل از لیزر، روش تیغ زدن مو را جایگزین موم انداختن، کندن و اپیلاسیون کنید.

• ضد آفتاب فراموش نشود

به منظور کاهش درد و ناراحتی لیزر توصیه می شود حداقل نیم ساعت قبل، از کرم موضعی و بی حس کننده لیدوکائین استفاده شود. البته این کرم را نباید در محدوده وسیعی از پوست به کار برد زیرا جذب بالایی دارد و می تواند خطرآفرین باشد، بنابراین گاهی توصیه می شود این اقدام جهت مناطق وسیع پوست در چند مرحله انجام شود. قبل و بعد از اتمام مراحل لیزر نیز باید از کرم ضدآفتاب استفاده کرد.

لیزر باید چند بار تکرار شود؟

درمان موهای زاید برحسب نوع و محل رویش، بین ۴ تا ۶جلسه طول می کشد. برخی نقاط بدن ازجمله زیر بغل و پاها پاسخ بهتری نسبت به درمان خواهند داشت به گونه ای که در مدت ۳ تا ۵جلسه حدود ۹۰درصد از موهای زاید کاهش پیدا می کند. اما نقاطی مانند چانه، پشت لب و ساعد دست ها پاسخ ضعیف تری به درمان دارند و شاید پس از ۶ تا ۷جلسه بتوان به ۶۰درصد از هدف دست یافت. فواصل بین جلسات نیز از اهمیت برخوردار است؛ برای مثال در ناحیه صورت فاصله بین هر جلسه لیزر باید حدود ۵/۱ تا ۲ماه باشد اما در نواحی پاها این مدت کمی بیشتر و حتی تا ۳ماه نیز توصیه می شود.

عکس, راه حل های جالب برای حذف موهای زائد در بدن مردان

▪ موهای زائد در آقایان بیشتر در کدام نواحی بدن وجود دارد؟

اصطلاح موی زائد معمولا برای خانم ها کاربرد دارد و به رویش مو در مناطقی از بدن گفته می شود که فرد انتظار آن را ندارد.

موها به طور طبیعی در مناطقی مثل سر، ابرو، مژه، ناحیه زیر بغل و … رشد می کنند. اگر در بدن خانمی در نواحی ای غیر از این نواحی مو بروید، دچار پرمویی یا موهای زائد است، اما درباره آقایان این موضوع کاملا تفاوت دارد.

▪ مساله موهای زائد در آقایان چطور است؟

در بدن مردان به طور طبیعی در بیشتر نواحی به جز کف دست و پا، مو رشد می کند. این یک امر طبیعی و جزو تفاوت های زنان و مردان است بنابراین اصطلاح موی زائد در مورد آقایان کاربرد ندارد و برعکس خانم ها، معمولا آقایان با رشد مو در بدن خود مشکل چندانی ندارند.

میزان موها در مردان به عوامل ژنتیکی مربوط است و ممکن است کاملا ضخیم و تیره رنگ یا نازک و کرکی شکل باشند.

آیا آقایان می توانند برای از بین بردن موهای زائد اقدامی انجام دهند؟

رشد مو در بدن مردان طبیعی است ولی اگر مردی با این موها مشکل داشته باشد، می تواند برای حذف آنها اقدام کند.

▪ چه روشی برای از بین بردن موهای زائد آقایان وجود دارد؟

روش از بین بردن موهای بدن مردان، تفاوت چندانی با حذف موهای زائد بدن زنان ندارد و شیوه کار یکی است.

  • Adminstartor

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی